כלבים משוטטים בישוב

מזכירות • 24/7/2018 כניסות

מזכירות היישוב מצא לנכון להתמודד עם תופעת הכלבים המשוטטים.

המידע המובא בדף זה הוא חיוני לכלל הציבור ולבעלי הכלבים בפרט, אתם מוזמנים לקרוא אותו עד תומו.

ברור לכולנו שחיות המחמד תופסות מקום חשוב בחיי התושבים ולחלק מאתנו הן אף חלק מהתא המשפחתי. אין אנו באים לצאת כנגד אימוץ, החזקת כלבים, דאגה לרווחת החיות ומתן מקום של כבוד לכלב כידידו הטוב של האדם. 

תופעת הכלבים המשוטטים ללא בעליהם וגללי הכלבים שאינם נאספים מהווים מטרד סביבתי ותברואתי הפוגע באיכות החיים בישוב. אנו מבקשים להעלות את המודעות בקרב הציבור הרחב ובקרב ציבור בעלי הכלבים כדי למגר את המטרד היומיומי ממנו סובלים רבים מאתנו תוך שיתוף פעולה של התושבים כולם.

לתופעה זו היבטים רבים:

חוקי

בהתאם לחוקי המדינה והמועצה – חל איסור על כלב להסתובב ללא השגחה ביישוב, ועליו להיות סגור בחצר מגודרת וסגורה, או לטייל עם בעליו כשהוא מובל ברצועה. בעל כלב שאין ברשותו חצר מגודרת חייב להחזיק את הכלב בביתו, או להחזיקו קשור על ידי רצועה או שרשרת במתחם חצרו. 

בריאותי

ישוב חנתון שוכן בלב אזור אשר חיים בו גם חיות בר רבות, ביניהם תנים ושועלים אשר ידועים כמעבירים העיקריים של מחלת הכלבת. כלבים משוטטים חשופים יותר לחיות הבר ולמחלה, ובכך גם מסכנים את הציבור כולו. סיכוייו של כלב משוטט (בעיקר באזורים כפריים) להיחשף למחלת הכלבת גבוהים בהרבה מכלב שנמצא בבית או בחצר בעליו ומטייל בהשגחתו בלבד.
מחלת הכלבת היא מחלה מסוכנת, קטלנית וחשוכת מרפא – מרגע שמופיעים הסימנים הראשונים אצל אדם או בעל-חיים שננשך, אין כל אפשרות לרפאם וגורלם נחרץ.

נזק לרכוש

כלבים שנכנסים לגינות ומשקים גורמים לעיתים לנזקים קשים לרכוש. צינורות השקיה שנלעסים, צמחים נעקרים וזוגות נעליים יקרות שנעלמות מפתח הבית.

בטיחותי
כלבים שרודפים אחרי מכוניות אופניים ואופנועים ורצים לכביש בפתאומיות יכולים לגרום לתאונות מיותרות עם נפגעים. 

ילדים ו... מבוגרים
ילדים רבים וגם מבוגרים פוחדים מהכלבים המשוטטים ונמנעים ללכת או לרכב על אופניים במקומות מסוימים. לא אחת ילדים בוחרים ללכת על הכביש ולסכן את עצמם רק כדי להתרחק מכלבים ששוכבים לאורך המדרכות. בעבר אירעו מספר מקרים של נשיכות ותקיפות של ילדים גם בתחומי הישוב.

תברואתי
כלבים משוטטים עושים את צרכיהם בשטחים ציבוריים, מדרכות וגני משחקים או בגינות פרטיות של אחרים ואף אחד לא מנקה אחריהם!
כלבים רבים בישוב הופכים ונוברים בפחי אשפה, לעיתים הם אף מפזרים את תכולת הפחים על המדרכות והכבישים.

איכות חיים
בישוב תושבים רבים המקיימים אורח חיים בריא וספורטיבי. חלק מהתושבים מסתפקים בהליכה ואחרים מתאמנים בריצה. תושבים אלו נתקלים לא אחת בכלבים שרודפים אחריהם ולעיתים גם מנסים לתקוף אותם. 

מכיוון שהתושבים רגילים בשל אופיו של הישוב להתיר לכלביהם לשוטט חופשיים בתחומי הישוב אנו מבינים שההתמודדות עם הבעיה משולבת ומורכבת מהסברה והדרכה ובלית ברירה במידת הצורך גם מאכיפה וענישה.

בשלב הראשון אנו מבקשים להציע לכם פתרונות שיאפשרו לכל אחד מבעלי הכלבים להחזיק את הכלב בתחומי החצר שלו או להוליך אותו קשור ברצועה.
אמצעים להחזקת הכלבים כגון:

  • רצועות הולכה
  • שקיות לאיסוף צרכים

לוכד הכלבים של המועצה יגיע באופן עצמאי כדבר שבשגרה, ללא תיאום או קריאות יזומות מטעם המזכירות, אנו נגביר את תדירות האכיפה ונזמין את לוכד הכלבים של המועצה בשעות שונות לאורך היום.

תושבים יקרים,

אנא מנעו מכלביכם לשוטט וללכלך ברחובותינו, הקפידו לחסנם כחוק ובכך ניטיב גם עם חיות המחמד וגם עם עצמנו.

תודה על שיתוף הפעולה,

מזכירות הישוב.