חג ט"ו בשבט שמח

משרד וועד היישוב • כניסותאנו רוצים להודות לכל החברים והחברות שלנו על המשך התמיכה והשותפות. ביחד נשנה את החברה הישראלית לטובה

על ט"ו בשבט ותקווה


במאמרו של רבי שמשון רפאל הירש "בשורת האביב בעיצומו של החורף", הוא כותב את הדברים הבאים:  

"...הלב והמח היהודי זקוקים מאד להרהורי אביב בהירים ושטופי אורה, לרגשות אביב מלאי רעננות ופריחה... בעיצומם של ימות החורף, יחול יום הולדתה של הפריחה והצמיחה המחודשת!  ועליך, היהודי, להגות במשמעות היום הזה, לשאוב מתוכנו רוממות נפש, עד שתתלקחנה בחביוני לבך ניצוצות חדווה ורשפי גיל...

המחשבה השגרתית, מה היא אומרת? בבוא עת הפריחה, כאשר ייחשף לעינינו האביב ברבבות ציצים ופרחים – או אז, נחגוג בצהלה את חג אביב הטבע, אשר ברכו ה'.  

אבל המסורת היהודית העתיקה, מצביעה בפנינו על האילנות הקרחים, עוד בעיצומם של ימי חורף מושלגים, ממתיקה סוד אתנו ולוחשת על אוזננו מוסר השכל: הנה, אלה האילנות חוגגים כבר היום את יום התחדשותו של האביב הבא..."

ובכן, בשיא הקור והקיפאון, עלינו לראות את ניצני הפריחה!

בארץ ישראל, החורף הוא קצר אך עונת "החורף" במשמעות של מחזור חיינו, כפרטים וכחברה ולא כמחזור עונות השנה - הוא אולי אחד השיעורים הגדולים, שניתן ללמוד מט"ו בשבט.

ט"ו בשבט בא לומר לנו; נשים את ליבנו לראות את הניצנים הקטנים שמבשרים על הפריחה שתבוא, נשים לבנו לסימני החיים שמבשרים על פוטנציאל של פירות ופריחה, נשים לבנו לרבע הכוס המלאה ולא לשלושת רבעי הכוס שנראית כקפואה וכחסרת חיים בתקופות מסוימות של מחזור חיינו ובתקופות מסוימות של תקומתנו כחברה וכמדינה.

יש המתעקשים לראות את חוסר ההיתכנות, את הסכנה הניצבת מנגד, את חוסר האמון שמשהו יכול באמת להשתנות כאן... ועוד להשתנות לטובה?

יש שהמבט "המציאותי", הוא המבט על חצי כוס הריקה בלבד של חיינו... ומנגד, יש שיחיו בעולם, שבו מציאות חיינו לא "משחקת" תפקיד כלל, כי אם רק חלומותיהם שלהם ושל דומיהם.

ט"ו בשבט בא לתקן את המבט שלנו ולדאוג שלא נחיה בחורף אחד גדול של חוסר תקווה, ולא בעולם שלא יודע גם להביט מטה ולראות שם את הפריחה.

אריסטו, אולי גדול הפילוסופים, מדבר על כוחו של הצמח להלחם בכח המשיכה הגדול ולצמוח כלפי מעלה.

מי שילך מעט בטבע, יכול לראות את הכלנית הכל כך עדינה, שיכולה להילחם בכח המשיכה.
אז על מה אנו נלין? שאיננו יכולים לשנות את המציאות בה אנו חיים?

הבה ניתן לבנו לניצני הפריחה ונתרומם מעלה מעלה! נתקן את עצמנו, את החברה סביבנו ונביא תקווה למדינתנו!

חג ט"ו בשבט שמח ומלא תקווה!
יואב

על הבוגרים שלנו - דקל לין

דקל לין, בוגר מחזור ג' של מכינת חנתון, נבחר לוועידת מפלגת העבודה מטעם אזור יקנעם. ניתן לקרוא את כל הכתבה כאן.


View this email in your browserThis email was sent to hanatonvaad@gmail.com
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
mach1234 · DN Hamovil Junction · Kibbutz Hannaton 17960 · Israel